Rozhovor s Romanem Kreuzigerem

Zveřejněno:

Jaký máte vztah k technologiím?

Technologie i elektronika mi usnadňují život. Používám je s rozumem – tedy dokud slouží, jak mají, neměním je jen z rozmaru. Sociální sítě používám, dříve to byl nejvíc Twitter, teď mě baví Instagram. Ale nevisím na mobilu každou volnou chvíli.

Jak podle Vás proměnily technologie cyklistiku za posledních 20 let?

Udělaly obrovský skok vpřed. Dotýká se to fanoušků i jezdců. Ať už se jedná o diskové brzdy, elektronické řazení, wattmetry. Fanoušci zase mají k dispozici nepřeberné množství statistik a dat či predikcí, které cyklistiku zatraktivňují a lákají tak nové fanoušky. Zároveň zůstává zachovaný prvek náhody a lidského faktoru. A to dělá náš sport tak zábavný a vzrušující.

Jaká data z tréninku a závodů využíváte? A jak?

Sleduju si váhu, pak samozřejmě watty, srdeční tep, nastoupené metry, průměrnou rychlost, kadenci. Data mi pomáhají sledovat trendy ve výkonnosti. Používáme aplikace Today's Plan či TrainingPeaks. Ale snažím se to nepřehánět, ve finále stejně rozhoduje aktuální forma a rozpoložení – fyzické i psychické.

Jaká data Vám zatím chybí?

Rád bych věděl, s jakou náladou a formou se probudím! Ne, vážně. Myslím, že dat je v současné době dostatek a kdo je umí správně číst, získává velkou výhodu.

Kam myslíte, že bude další vývoj technologií v cyklistice směřovat?

Čím dál víc se prosazuje týmová taktika a strategie. Kvalitní trénink s jasně definovanými cíli, týmová strategie podložená daty, závodní inteligence jezdců, to vše jsou předpoklady pro vítězství. Na druhou stranu je osvěžující, že do pelotonu občas vlétne zjev jako Mathieu van der Poel, který prostě jen jede.

Sebenadanější jedinec neuspěje bez podpory týmu. Je to mozaika: vyhraje ten, kdo složí detaily do celku, který bude fungovat nejlépe.

Vrcholem letošní sezony pro Vás bude Tour de France. V čem je tento závod jedinečný?

Sleduje ho nejvíc lidí na světě, pro cyklisty i diváky je to velký svátek. Má obrovskou tradici, je extrémně náročný a přitom krásný. Cítíte nervozitu, očekávání, atmosféru. Mladí závodníci si tam mohou udělat jméno a odrazit se k vysněnému angažmá. Já pojedu podeváté a pořád cítím velké napětí. Moc se těším.

Jak vidíte vaše šance jako týmu i Vás jako jednotlivce?

Během jara se nám příliš nedařilo, teď máme příležitost to napravit. Kdybych uměl strojově predikovat, tak bych vám odpověděl. Takhle můžu říct, že uděláme maximum proto, aby uspěl tým i já individuálně. Čtyřikrát jsem byl v celkovém pořadí v top ten, to je zavazující a určitě chci předvést dobré výkony a výsledek i nyní. Hlad mám!

Jak zatím hodnotíte své působení v týmu DD? Jak se Vám líbí, v čem je specifický apod.

Potkal jsem tu bývalé týmové kolegy Michela Valgrena a Enrica Gasparotta. To mi určitě usnadnilo aklimatizaci. DD je mezinárodní tým s rodinnou atmosférou, zvykám si velmi rychle. Už jsem prošel několik stájí, takže s tím problém nemám. Je znát i podpora titulárního partnera Dimension Data – máme špičkový servis co se týče technologií a dat. A velmi sympatické je mi i propojení s charitativním projektem Qhubeka, který díky kolům v Africe usnadňuje přístup ke vzdělávání.

© 2018 Dimension Data All Rights Reserved | Souhlas se zpracováním osobních údajů

Téma aktuálního čísla

Tour de France v novém

Kontakt

Dimension Data Czech Republic s.r.o.
Milevská 2095/5
140 00 Praha 4
Tel: +420 224 600 010
Email: info.cz@dimensiondata.com
www.dimensiondata.com