Zveřejněno:

V roce 2018 budou
v módě chytrá pracoviště

Technologie na pracovišti dokážou ve svých zaměstnancích podporovat kreativitu a výkonnost. Navíc v době velmi nízké nezaměstnanosti mohou moderní pracoviště a nové způsoby spolupráce představovat výraznou konkurenční výhodu při lovu talentů.

V Dimension Data jsme na základě zkušeností z realizací z celého světa a výsledků globálních průzkumů sestavili 5 nejdůležitějších trendů, které budou v příštím roce signifikantní pro moderní pracoviště. Většinu trendů jsme s předstihem aplikovali i na lokálních projektech v České republice, jako v kancelářích farmaceutického giganta MSD nebo v naší vlastní budově, do které se na začátku nového roku stěhujeme.

Digitální pracovní prostor

Trend první

Umělá inteligence umožní ve firmách využívat hlasové asistenty

Virtuální asistenti jako Alexa od Amazonu, Siri od Applu a Cortana od Microsoftu se ve spotřebitelské sféře pohybují již nějakou dobu. Tito hlasem ovládaní pomocníci dokážou hledat informace a provádět celou řadu každodenních úkolů. Mohou vytvářet nákupní seznamy a objednávat jídlo až do domu.

Hi, I´m Cortana

Virtuální asistenti, pracující na principu umělé inteligence, nyní přicházejí na pracoviště a pomáhají firmám snižovat náklady, neboť automatizují základní úkoly, které dříve prováděli lidé. Některé každodenní úkoly dokonce zvládají lépe a rychleji.


62% organizací očekává, že virtuální asistenty začlení do svých procesů během následujících dvou let

Investice do umělé inteligence porostou z 640 miliónů USD v roce 2016 na 37 miliard do roku 2025

Do roku 2018, 45% nejrychleji rostoucích firem zaměstná víc chytrých strojů a virtuálních asistentů, než lidí

Trend druhý

Chytré budovy se rozvíjejí v chytrá pracoviště

Na nejzákladnější úrovni se chytré budovy vyznačují tím, že jsou energeticky úspornější a pohodlnější. V roce 2018 očekáváme v této oblasti výrazný posun, s proměnou chytrých budov v tzv. chytrá pracoviště.

Například pomocí internetu věcí (IoT), umělé inteligence, strojového učení a bezdrátové technologie beacon mohou majitelé nemovitostí sledovat, které byty navštěvují zákazníci nejčastěji, a tyto prostory pronajímat za vyšší ceny. Výhodou pro chytré kanceláře je zase lepší využití prostor.

Společnosti mohou s pomocí analýzy stanovit využití konferenčních místností. Třeba zjistí, že velká konferenční místnost není nikdy zaplněná z více než 50%. Může tak rozhodnout o jejím rozdělení na dvě části. Důsledkem je efektivnější využití prostoru, ale také optimalizace nákladů, jednodušší plánování a vyšší komfort pro všechny uživatele.

Trend třetí

Snazší využití webové komunikace v reálném čase (RTC)

Přestože webová komunikace RTC již nějakou dobu existuje, očekává Dimension Data v roce 2018 nárůst jejího využívání, neboť společnosti Apple a Microsoft – jejichž prohlížeče patří k nejoblíbenějším – tuto technologii nyní přijímají.

Webová komunikace RTC umožňuje pořádat videokonference prostřednictvím běžného internetového prohlížeče. Na počítači tedy není potřeba klient a účastníci se nemusejí zabývat hledáním hesel k přihlášení do konferenčních hovorů.

Všichni zkrátka spustí odkaz a připojí se ke schůzce prostřednictvím svých prohlížečů: Nezáleží na tom, jestli účastník používá iPhone, počítač s Windows 10 nebo zařízení Google Android.

Trend čtvrtý

Video proniká všude

Rovněž se dá očekávat, že všechny uvedené trendy budou využívat síly všudypřítomného videa. Video cally se stávají hlavním komunikačním nástrojem, protože organizace mění způsob spolupráce svých pracovníků. V tomto novém způsobu práce již tolik nezáleží na tom, kde se jejich zaměstnanci zrovna nacházejí.

Tradiční pracoviště se obvykle skládají z kanceláří, kójí a konferenčních místností. Stále více vnímáme posun k práci ve sdílených prostorech, ve kterých mohou lidé spolupracovat nebo komunikovat pomocí videokonferencí.

A jelikož videokonferenční technologie je stále cenově dostupnější a snáze použitelná, firmy instalují chytrá videozařízení s možností tvorby a sdílení materiálů do prostor, kam by dříve umístily jen statické tabule.

Trend pátý

Od BYOD k BYOA pro ještě větší podporu individuality


62% mileniálů preferuje v zaměstnání "nefiremní" aplikace

Firemní aplikace zvyšují produktivitu v průměru o 34%

54% nejvýkonnějších IT oddělení zavedlo firemní app store

Není nic neobvyklého, když nový zaměstnanec vyjádří svou nespokojenost s interními nástroji a požádá, aby se setkávání raději uskutečňovala prostřednictvím aplikací FaceTime nebo WhatsApp, které běžně používá. Tento scénář naznačuje trend, který bude dle našeho názoru v roce 2018 ještě sílit.

Jednotlivci budou stále více prosazovat své způsoby komunikace a spolupráce s pomocí jimi zvolených nástrojů. Tento trend je známý jako Bring Your Own App, čili BYOA.

Týmy IT by neměly nasazovat technologie jen kvůli technologiím. Musí nejprve pochopit, co tým nebo jednotlivec potřebuje, aby mohl plnit konkrétní úkoly, a zajistit, aby k tomu měl prostředky, ale zároveň dodržoval firemní normy.

Jak jsme na tom s těmito trendy v České republice?

Umělá inteligence, machine learning, robotizace či automatizace jsou v současnosti velmi silné směry, které mají za cíl zjednodušit práci a ušetřit čas i peníze a nevyhýbají se ani českým firmám.

Trend Smart Buildings, je nyní stále častěji spojován s pojmem Smart Workplace či Workspace. V dnešní době již nestačí vystavět chytrou budovu, která je schopna automaticky reagovat na různé klimatické podmínky (automatizace žaluzií, ventilace, ovládaní osvětlení, atp.), ale je nutné tato řešení doplnit i o další funkcionality a chytré vnitřní systémy. To opět vede k finančním úsporám, zvýšení komfortu zaměstnanců a zvýšení efektivity práce.

Společnost Dimension Data jde ostatním firmám příkladem, neboť se od nového roku stěhuje do nových prostor, které jsou vybaveny nejmodernějšími technologiemi s důrazem na videokonference a spolupráci na dálku. V dnešní době začíná být standardem možnost komunikovat kdykoliv a odkudkoliv. Zprostředkování videokonferenčního spojení bez nutnosti instalace jakékoliv aplikace, se v dnešní době stává standardem. Videohovor je přitom po osobním schůzce nejpřirozenější formou komunikace, kdy jsme schopni vnímat reakce a mimiku ostatních účastníků hovoru. Pro co nejvěrnější přiblížení osobnímu setkání jsou potřebné kvalitní videokonferenční zařízení, zprostředkující zabezpečený přenos videa v kvalitě Full HD a korektně navržený design zasedacích místností, ve kterém je řešena například i akustika.

Dimension Data má zkušenosti s kompletní implementací technologií v kancelářských prostorách menších firem i velkých nadnárodních korporací. Ty většinou vyžadují špičkové nástroje pro spolupráci na dálku, ale také technologie podporující kreativitu a působivé audio-video vybavení konferenčních místností.

© 2018 Dimension Data All Rights Reserved | Souhlas se zpracováním osobních údajů

Téma aktuálního čísla

IT TRENDY PRO ROK 2019

Kontakt

Dimension Data Czech Republic s.r.o.
Milevská 2095/5
140 00 Praha 4
Tel: +420 224 600 010
Email: info.cz@dimensiondata.com
www.dimensiondata.com