Lidé a nové technologie aneb jak na Work-life Balance
Zveřejněno:Jedním z hlavních prostředků pro dosažení podnikatelského úspěchu je umožnit skloubení a vyvážení pracovního života s tím soukromým. Je přitom velmi obtížné generalizovat, co jaká skupina zaměstnanců vlastně očekává.
V této souvislosti je často skloňovaným pojmem flexibilita a jinak tomu není ani ve společnosti Dimension Data. Konkrétním příkladem může být průběh jedné z našich pravidelných snídaní s generálním ředitelem, během které jeden z dojíždějících kolegů vyzdvihl možnost flexibilního přístupu k plnění úkolů. Právě kombinace práce z domova s pravidelným působením v kanceláři a u klientů mu umožnila dokonalé vyvážení soukromých a pracovních zájmů a dle jeho slov i mnohem kvalitnější život.
Předpokladem úspěchu je ovšem skutečná disciplína a přístup pracovníka, který si musí vytvořit dostatečné oddělení mezi soukromím a prací. Jinými slovy, nyní a zde pracuji a pak se věnuji rodině, koníčkům, studiu či jiným aktivitám.
Bohužel ne všichni to zvládnou a navíc není tento styl práce vhodný pro všechny pozice. Stejně tak existují lidé, a není jich vůbec málo, kteří preferují klasické pracovní prostředí v místě zaměstnání. Pokud někdo má třeba 20 let stejný styl práce, nerad ho mění.

Obzvláště pro mladou generaci je vedle flexibility důležitý i důraz na podporu týmové práce. A není to přitom žádný rozpor s požadavky na práci z domova. Mnozí vítají i otevřené prostory, ve kterých jsou v přímém kontaktu s kolegy, například při řešení konkrétního projektu, a následně se pak mohou uchýlit do klidové zóny.
Vlastní stůl je minulostí!(?)
Celá problematika moderních kanceláří hodně souvisí i s tzv. sdílenými pracovišti, kdy jeden stůl a jedna židle jsou flexibilně využívané různými lidmi. Bohužel někdy mají se sdílenými místy někteří lidé trochu problém, a dlužno říci, že z jejich pohledu vlastně oprávněně. Každý chceme mít v práci nějaký ten svůj soukromý ostrůvek, kam si můžeme dát fotku dětí, svůj hrníček apod. Na druhou stranu z pohledu firmy dávají sdílená pracoviště opravdu smysl – jak ekonomický, tak i z pohledu úspory prostor, které je možné využít například na již zmiňované klidové zóny.
Ochota přijetí konceptu sdíleného pracoviště přitom není o generačních rozdílech, ale o zvyku a poznání. Tímto přerodem si prošlo i naše HR oddělení, které dnes využívá v rámci otevřených prostor sdílená pracoviště. Prostřídáme se, máme možnost intenzivní spolupráce, mohli jsme přijmout dalšího člověka, původní obavy opadly a HR tým je spokojený. A je to právě o tom poznání.
Existují samozřejmě pozice, pro která jsou sdílená pracoviště výhodná a pro která méně. Přínosný je tento přístup zejména u pozic, v rámci kterých člověk na svém pracovišti tráví menší část času. Mezi příklady, kdy to až tak výhodné být nemusí, lze zařadit například profesi účetního – mimo jiné i z důvodu velkého množství zpracovávaných fyzických dokumentů. Na druhou stranu v případě digitalizace se může situace změnit, a právě sdílené pracoviště v kombinaci s flexibilním způsobem práce z domova umožní vykonávat i tuto profesi při lepším skloubení soukromého a pracovního života. Přínosem bude i pozitivní ekologický dopad v podobě úspory papíru, a tedy i lesů.
Práce i soukromí musí mít hranice
Aby to celé fungovalo, je pochopitelně nutné splnit určité podmínky. Nejde přitom jen o technologie, ke kterým se ještě vrátíme, ale zejména o naplnění jistého pocitu soukromí. Je proto vhodné nabídnout například osobní skříňky a umožnit, aby se zaměstnanec cítil na pracovišti opravdu dobře. Mezi další podmínky spojené zejména s prací z domova patří i kladný přístup ze strany nadřízeného – navíc jak on, tak i daný zaměstnanec musí vědět, jak vlastně tento styl práce uchopit. My v Dimension Data proto pořádáme různé workshopy a setkání, na kterých si sdílíme vlastní zkušenosti i získáváme informace od externistů.
Důležitá je i podpora virtuálních kanceláří a definování pravidel pro vzdálenou komunikaci. Pracovníkům je vhodné dát podrobné informace o tom, jakou technologii kdy a jak využívat – aby byli maximálně efektivní. Přínosem je i definování organizačních pravidel ve stylu „zprovoznění prostředí dvě minuty před zahájením virtuální schůzky“ apod. A je to i o ochraně dat v případě využívání soukromých zařízení pro pracovní účely.
Naprosto zásadním předpokladem přijetí a použitelnosti flexibilních způsobů práce a naplnění konceptu Workspace for Tomorrow je stoprocentní funkčnost využívaných technologií. Jakýkoli výpadek může znamenat obrovskou komplikaci, včetně nemožnosti splnit konkrétní pracovní úkol nebo s výrazným nárůstem spotřeby časových i finančních zdrojů. Nefunguje konektivita? Na důležitou poradu musíme fyzicky přijet, i když jsme měli ten den pracovat z domova nebo být někde u klienta. A takových příkladů bychom našli řadu.
Obecně platí, že flexibilita je bonus v podobě nových příležitostí i uspokojení stávajících požadavků – je například možné přijmout člověka, který by v klasickém modelu pro nás pracovat nemohl. Třeba jen proto, že by každý den z Třeboně do Prahy dojíždět nemohl. A to nám dnes nabízí daleko širší pole působnosti z pohledu nabídky potencionálních zaměstnanců, stejně jako Dimension Data se stala pro ně zajímavější a dostupnější.
My a naši partneři používáme zcela běžně prostředky vizuální komunikace.
Vizuální komunikaci se více věnujeme na stránkách www.ToBudeteKoukat.cz

Mgr. Martina Šmidochová
Human Resources Director
Dimension Data Czech Republic